Tajemství jizvy po císaři

Právě jsem strávila dvě hodiny psaním super odborného článku o jizvách, ale pak mi došlo, že to nikdo nebude číst. Je mi jasné, že Váš čas je drahý a že Vás asi nebude zajímat, že jizva má méně elastanu a že je hůře prokrvená, takže zkusím být stručná.

Pro začátek bych chtěla zdůraznit jednu věc. Jizva po císaři je od jisté doby Vaší součástí a už s Vámi zůstane po zbytek života, takže bude pro obě strany lepší se  skamarádit.

Moc dobře vím, že to není snadné. Mně pomohlo uvědomit si, že tudy se narodila moje sladká holčička a nebýt jí, tak se možná nenarodila živá. Takže díky, jizvo, hned tě vidím v jiném světle.

Dobrá zpráva je, že přestože nepůjde nikdy úplně odstranit, většinou jde správným ošetřením často i výrazně vylepšit. Takže pokud máte jizvu ošklivou, nezoufejte, není všem dnům konec!

Jizvy jsou taková zvláštní tkáň, jsou tak trochu druhá jakost. Mají jinou kvalitu než původní zdravá tkáň, za zmínku stojí hlavně její snížená pružnost .

Na druhou stranu je podle mě docela zázrak, že si tělo umí poradit i s tak velkou ránou, jako je třeba právě ta po císaři. Je totiž opravdu, ale opravdu hluboká – prostupuje kůží, podkožím, několika vrstvami svalů, pobřišnicí a dělohou.

Z toho plyne, že jizva, kterou vidíte na kůži, je jen ŠPIČKA LEDOVCE! Pod ní je totiž několik dalších jizev, které viditelné nejsou!

Je to podobné jako když rozkrojíte dort a vidíte vrstvu šlehačky na povrchu, pod ní želé s ovocem, pak korpus, vrstvu máslového krému a pak znovu korpus. Je tam tolik vrstev, které nebyly při pohledu na celý dort vidět!

Právě proto je u jizev  zrada v tom, že přestože ta na povrchu může vypadat hezky a „zdravě“, vůbec to neznamená, že je to tak i pod ní.

Zkrátka jizva může být tuhá a stažená v kterékoli vrstvě. A to může být časem problém, protože taková jizva omezuje přirozenou protažitelnost a posunlivost tkání a tím omezuje pohyb.

Takže stažená jizva po císaři celkem jistě omezí například záklon trupu. Jakékoli omezení v těle, byť jen nepatrné, VŽDY způsobí, že tělo se bude snažit na danou situaci adaptovat a nalézt náhradní řešení.

A právě to náhradní řešení je tak trochu časovaná bomba, protože dřív nebo později dojde někde k přetížení a tím velmi pravděpodobně i k bolesti.

V praxi to může vypadat tak, že až budete třeba věšet prádlo, bude pro Vás delší stání s rukama nahoře dost nepříjemné a možná Vás při něm nebo po něm budou bolet záda. A to by byla škoda, protože se tomu dá většinou snadno předejít.

Mou ordinací prošlo mnoho pacientek po císaři. Většinou přišly s bolestmi zad, hlavy, menstruačními bolestmi nebo v pozdějším věku třeba s inkontinencí.

Obvykle to byly ženy, které po císaři neměly žádnou fyzioterapii, samy o jizvu nepečovaly a ani po porodu nijak necvičily nebo cvičily, ale ne právě vhodně. Jejich jizvy byly většinou tuhé, stažené a často i bolestivé na pohmat a to klidně i 20 let po porodu císařem!

Terapie jizvy a jednoduché cvičení na pánevní dno a stabilizační svaly páteře většinou problém vyřešily.

Tím se dobírám k té nejzásadnější informaci celého článku. O JIZVU JE POTŘEBA PEČOVAT a to nejlépe hned od začátku. To, jak bude Vaše jizva vypadat a jestli bude zdravá, ZÁLEŽÍ PŘEDEVŠÍM NA VÁS. A to je dobrá zpráva, ne?

Nemusíte měsíce čekat s rukama v klíně a doufat, že se dobře zahojí, nebude moc vidět a nezpůsobí Vám žádné přidružené obtíže. Stačí přiložit ruce k dílu a sledovat, jak Vám ten tuhý pruh taje pod rukama. Jak na to se dozvíte zde. A věřte mi, že to není žádná velká věda. Zvládne to úplně každá!

Daniela Machová
Věnuji se rehabilitaci žen po císařském řezu. Jsem zkušená fyzioterapeutka a zároveň i žena po císaři, které traumatický porodní zážitek a následné zdravotní komplikace pomohly nalézt klíč k vlastnímu zdraví, vnitřní síle a sebelásce. Díky tomu dnes učím ostatní ženy, jak se po porodu císařským řezem co nejrychleji a nejšetrněji zotavit.