O ženské bylinné napářce s Monikou Valovou

O vaginální napářce jsem poprvé slyšela před několika lety. A protože mě ženská témata zajímají, něco málo jsem si o ní přečetla. Ovšem ani ve snu by mě nenapadlo, že si ji zanedlouho budu sama dělat a už vůbec ne, že si ji tolik oblíbím.

Prsty v tom má hlavně moje dula Lucie, která mi napářku v podstatě dala za úkol. Byla jsem těhotná, už pět dní po termínu a nervy začínaly celkem nepříjemně pracovat. Měla jsem obavu, že na mě budou v porodnici tlačit, abych šla na vyvolávání nebo rovnou na císaře. Ale Lucie zachovala klid, uspořádala pro mě překrásný předporodní rituál a jen tak mimochodem mi dala do ruky papírový balíček se slovy: „Večer si udělej napářku.“

 

Trochu mě to zaskočilo a v jakékoli jiné situaci bych asi váhala a potýkala se s pocity typu “ tohle je divný, na tohle já nejsem nebo nejsem přece nějaká čarodějnice“, jenže já už vážně chtěla porodit a tak jsem do toho šla bez přemýšlení.

Večer jsem si podle návodu svařila bylinky, které Lucie vlastnoručně nasbírala a usušila a usadila se nad pářící hrnec. A začaly se dít věci! Uvědomila jsem si, že tentokrát to opravdu nejsou jen poslíčky.

Hurá, já rodím! Paráda, alespoň se uvolním a krásně si připravím porodní cesty. No co vám budu povídat, napářka mě opravdu nadchla. Voní, relaxuje, prokrvuje přesně tam, kde žena dobré prokrvení potřebuje. Cítila jsem se po ní opravdu úžasně a kdo ví, možná i díky ní se přirozený porod podařil.

Tím ovšem příběh nekončí, naopak začíná. Další voňavý balíček od Lucie na sebe nenechal dlouho čekat. Napářku jsem si pak dělala dál jako malý rituál, čas pro sebe, opečování lůna po těhotenství.

 

Napářka totiž příznivě působí na ženské pohlavní orgány a může vám mimo jiné pomoci s  nepravidelnou menstruací, příliš dlouhým nebo krátkým cyklem, silným krvácením, PMS, bolestivé píchání v podbřišku, problémy s otěhotněním a podobně. Zároveň příznivě ovlivňuje zdraví sliznice, působí jako prevence gynekologických zánětů a může vám pomoci i s bolestivým milováním. 

Z mojí zkušenosti napářka krásně uvolní a harmonizuje celou pánevní oblast a po napářce jsem vždy mívala pocit krásně uvolněné jizvy po císaři a celého podbřišku, je to tak trochu jako byste se namazala zevnitř hojivými bylinkami :-).

A jak může být napářka prospěšná pro ženy po císařském řezu jsem se zeptala přímo Moniky Valové ze steamy.cz, která napářku do Čech přivezla a obnovuje její tradici.

 

Pokud by vás zajímalo víc a chtěla byste vaginální napářku vyzkoušet, rozhodně si pročtěte Moniky blog na www. steamy.cz.  Dozvíte se jak začít, co k tomu potřebujete, jaké byliny se na co hodí a kdy napářku určitě nedělat nebo třeba kontakty na ženy ve vašem okolí, které jsou vyškolené napářku poskytovat.

Věnuji se podpoře a terapii žen po císařském řezu. Jsem zkušená terapeutka a sama zároveň i žena po císaři, které traumatický porodní zážitek a následné zdravotní komplikace pomohly nalézt klíč k vlastnímu zdraví, vnitřní síle a sebelásce. Díky tomu dnes úspěšně provázím ženy na jejich cestě k zahojení těla, přijetí porodního zážitku a vědomé přípravě k dalšímu porodu.