Rehabilitace po císaři – proč ANO a jak se na ni dostat?

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně rehabilitace po císaři:

K čemu je rehabilitace dobrá?

Péče o jizvu a správné cvičení mohou velmi usnadnit a urychlit rekonvalescenci po porodu císařem a zároveň jsou prevencí obtíží, které by se mohly objevit až za čas (například bolesti zad, hlavy atd.)

Podle mého názoru by měla KAŽDÁ žena po porodu císařem alespoň jednu konzultaci s fyzioterapeutkou absolvovat. Lze to zvládnout už v porodnici, ale co vím, tak většina porodnic to nedělá a když, tak příliš povrchně na to, aby si z toho ženy odnesly ucelené informace.

Pokud se dobře hojíte a nemáte žádné obtíže, můžete cvičit a pečovat o jizvu sama doma. Pokud ne, měla byste s fyzioterapeutkou spolupracovat delší čas. Vím, že to není snadné a že s malým miminkem je hodně práce, ale je to investice do Vašeho zdraví a to je pro pohodu Vaši i miminka velmi důležité.

Co tam se mnou budou dělat?

Fyzioterapeutka vyšetří Váš pohybový aparát a pravděpodobně se zaměří hlavně na Vaši jizvu a funkci svalů břišní stěny, protože ty jsou velmi důležitou součástí stabilizačního systému páteře. Jinými slovy břišní svaly mají mimo jiné za úkol chránit Vaši páteř. Proto je potřeba pohlídat, aby se jizva dobře zhojila a svaly opět začaly fungovat tak, jak mají.

Dále je možné, že Vám lékař předepíše i jiné rehabilitační procedury, například laser na jizvu. To už je individuální, ale vždy se zeptejte, co to je a k čemu.

Kdo mi rehabilitace předepíše?

Určitě nečekejte, že dostanete předpis už v porodnici, tak pokrokové bohužel naše zdravotnictví ještě není. Takzvaný FT poukaz Vám mohou napsat tito lékaři:

Gynekolog – Ti osvícenější to znají a rehabilitaci ženám po císaři předepisují, ale bohužel většina to nedělá a často se setkávám s tím, že rehabilitaci i přes žádost pacientky odmítají předepsat s tím, že to není v jejich kompetenci nebo podobné výmluvy (to se paradoxně stalo i mě – fyzioterapeutce). Pokud nepochodíte u gynekologa, neklesejte na mysli, jsou další možnosti.

Praktický lékař – toho také můžete požádat o předepsání FT poukazu. Pokud nepochodíte ani tady, nechte se od praktika alespoň doporučit k rehabilitačnímu lékaři.

Rehabilitační lékař – možná nevíte, že k němu se můžete objednat úplně bez doporučení, jen tak „z ulice“, alespoň taková je praxe v Praze. Mimo Prahu to neznám, tak kdyby Vás náhodou nechtěli objednat, požádejte svého praktického lékaře, aby Vás tam odeslal. Rehabilitační lékař je specialista na stavy vyžadující rehabilitaci (a to stav po císařském řezu bezpochyby je) a ten by Vám měl fyzioterapii předepsat bez problému. Potíž je často v tom, že tito lékaři mívají dlouhé objednací lhůty, proto je většinou nejsnazší požádat nejprve právě svého gynekologa, protože tam se dostanete po porodu hned.

Další lékaři, kteří Vám mohou napsat FT poukaz jsou například ortopedi nebo neurologové, ale ty bych volila až jako poslední možnost.

Co mám lékaři říct, když neví, co po něm chci nebo se mu do toho moc nechce?

Ideální je říct, že jste po císařském řezu a že byste chtěla předepsat fyzioterapii. Potřebujete takzvaný FT poukaz. Jako důvod můžete uvést prevenci (ale na tu čeští lékaři zatím moc neslyší), potíže s jizvou – tah, bolest atd., povolenou břišní stěnu, rozestup břišních svalů, ale asi největší sázkou na jistotu je, když zmíníte bolest zad. Rozhodně Vás nechci nabádat ke lhaní, ale ruku na srdce, kterou novopečenou maminku nebolí záda? Důležité je, že když to budete řešit hned, tak se lépe zahojíte a budete dříve fit.

Budu muset za rehabilitaci něco platit?

Obvykle ne, ale jsou 3 možnosti.

  1. Pokud máte FT poukaz, terapie uhradí Vaše zdravotní pojišťovna. To samozřejmě jen v případě, že půjdete k fyzioterapeutce do zařízení, které má s Vaší pojišťovnou smlouvu (což je většina) a že se bude jednat o procedury pojišťovnou hrazené. Fyzioterapie hrazená je, ale například laser není.
  2. Některá rehabilitační pracoviště vyžadují doplatek nad rámec toho, co hradí pojišťovna na základě Vašeho FT poukazu. Většinou je to za to, že u fyzioterapeuta strávíte víc času než je běžné (obvyklé je 30 minut, ale může to být i méně nebo více). Měli by Vám ale dát na výběr, jestli o ten čas navíc stojíte a jste ochotny si připlatit.
  3. Třetí možností jsou soukromí fyzioterapeuti, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou, takže jejich služby hradíte plně samy z vlastní kapsy.

Jak si vybrat fyzioterapeutku?

Pokud máte možnost výběru, určitě vybírejte. Ideální je se před objednáním s terapeutkou seznámit. Důležité je, aby Vám alespoň trochu seděla jako člověk a zároveň aby byla ochotná se do fyzioterapie ženy po císaři pustit. Ne všichni fyzioterapeuti mají stejné zkušenosti a stejné zaměření, proto je lepší se domluvit předem, ale samozřejmě záleží, jaké máte možnosti. Pokud se nemůžete domluvit osobně, alespoň jí zavolejte a udělejte si obrázek po telefonu.

Při fyzioterapii a zejména při terapii jizvy byste měla být co nejvíce uvolněná, proto doporučuji spíše ženy fyzioterapeutky. Jsou obvykle empatičtější a nebudete se před nimi stydět (alespoň ne tolik), ale výběr je samozřejmě na Vás a klidně Vám může více vyhovovat muž.

Případné další dotazy ohledně fyzioterapie po císaři mi pište na daniela@zenapocisari.cz.

 

Věnuji se podpoře a terapii žen po císařském řezu. Jsem zkušená terapeutka a sama zároveň i žena po císaři, které traumatický porodní zážitek a následné zdravotní komplikace pomohly nalézt klíč k vlastnímu zdraví, vnitřní síle a sebelásce. Díky tomu dnes úspěšně provázím ženy na jejich cestě k zahojení těla, přijetí porodního zážitku a vědomé přípravě k dalšímu porodu.