Vaginální porod po císařském řezu

(VBAC)

Vaginální porod po císařském řezu je MOŽNÝ, naopak většinou není důvod, proč by možný nebyl.

Svět jde vpřed a s ním i porodnictví a ženy samotné. V Čechách, navzdory lékařům, kteří stále razí zastaralé heslo "jednou císař, vždycky císař" , vzrůstá povědomí o možnosti rodit vaginálně po předchozím císařském řezu, která je ve světě už běžnou praxí.

Sám předchozí císař totiž není indikací k dalšímu císaři. Indikací k dalšímu císaři jsou vážné zdravotní komplikace matky nebo dítěte. Z praxe vím, že VBAC rodí i ženy např. s těhotenskou cukrovkou, tenkou jizvou, kýlou nebo i když už prodělaly císaře dva.  Porod po dvou předchozích sekcích se pak nazývá VBA2C a v porodnici ve Vyškově se dokonce podařil VBA3C, tedy vaginální porod po předchozích třech sekcích. Zní to jako sci fi? Ve světě je dokonce znám případ ženy, která porodila VBA7C, tedy přirozeně po sedmi císařích. 

Úspěšnost žen, které se rozhodnou pro vaginální porod po císaři se v Čechách dle různých studií pohybuje mezi 50 a 85%. A to je skvělá zpráva. Nutno podotknout, že šance na úspěch je výrazně zvyšuje, pokud si žena k porodu dopřeje podporu duly nebo soukromé porodní asistentky, která ženu zná a ví, jak ji správně podpořit. 

VBAC je však specifická situace a obvykle vyžaduje určitou míru přípravy a práce na sobě. Příprava na VBAC může obnášet například počítání příběhů ostatních žen, pečlivé sepsání porodních přání, kvalitní předporodní kurz a výběr vstřícné porodnice. Naději na úspěch ale také zásadně zvýší zpracování emoční zátěže z předchozího porodu císařem, práce se strachem, budování důvěry v jizvu a svou schopnost porodit. Posílení schopnosti vyjádřit svá přání a postavit se za sebe a své dítě je doslova předpokladem k úspěšnému VBAC.  A právě na to se se ženami zaměřuji v sezeních Psychická a emoční příprava na VBAC.

Na VBAC se můžete opravdu dobře připravit a prožít ho v klidu a pohodě a to i navzdory tomu, že se možná potýkáte s:

 • NEOCHOTOU lékařů podpořit váš záměr rodit přirozeně a NEDOSTAEČNÝM RESPEKTEM vašich přání
 • NEPOCHOPENÍM okolí
 • TLAKEM partnera, okolí nebo personálu k další sekci, protože podle jejich názoru je to jednodušší a bezpečnější řešení
 • STRAŠENÍM, že vám praskne jizva, VÝČITKAMI, že pokusem o vaginální porod po císaři zbytečně riskujete život svůj i dítěte
 • POCHYBNOSTMI o vlastní schopnosti porodit
 • STRACHEM, že jizva nevydrží a že to bude zase císař

Součástí cesty k VBAC je často cesta ženy k sobě. Je potřeba opravdu naslouchat vnitřnímu hlasu, vědět, co chcete a proč a víc si důvěřovat.  Jakmile totiž povolíte, zdravotní systém vás automaticky lapí do svých rutinních sítí a výsledek se může výrazně lišit od vašich představ. VBAC není zadarmo, je pro ženy, které vědí, co chtějí a jsou ochotny za tím jít. Nelze očekávat, že všichni pochopí vaši touhu porodit přirozeně a budou vás podporovat.  Nelze ani očekávat, že na své cestě k přirozenému porodu natrefíte vždy na vstřícný a chápavý personál. Zároveň je přirozené, že se potýkáte s vlastními strachy a možná i pochybami, zda je to právě pro vás a vaše děťátko ta správná cesta. Každá jsme ale jiná a každá máme jiné potřeby a představy o svém porodu. Proto je ideální individuální příprava na VBAC.

A co má služba Psychická a emoční příprava na VBAC dokáže? Představte si, že....

 • jdete k porodu s KLIDEM A DŮVĚROU
 • kolem sebe máte TÝM LIDÍ, kteří vás znají, podporují a vědí, co potřebujete
 • víte, co chcete a UMÍTE SI O TO ŘÍCT, když je potřeba, dokážete ŘÍCT NE a s klidem dál jdete za SVÝM CÍLEM porodit přirozeně
 • jste ve spojení se svým tělem, jizvou i děťátkem a MÁTE DUVĚRU, že kdyby se něco dělo, tak to POZNÁTE
 • strachy VÁS NETRÁPÍ, ne, že by nebyly vůbec, ale DŮVĚRA převažuje
 • tím, že vyzařujete KLID A SEBEJISTOTU, s vámi všichni jednají mnohem víc s RESPEKTEM
 • jste udělala pro svůj VBAC MAXIMUM a uvnitř víte, že díky tomu bude tentokrát váš porod VÝRAZNĚ HEZČÍ ZKUŠENOSTVÍ, ať už se VBAC podaří nebo dojde opět na císaře

Reference

Zkušenosti žen, které se mnou prošly Psychickou a emoční přípravou na VBAC

"Ahoj Danielo, tak Freda je tu ode dneška s námi, dle plánu a dle našich přání a pořádku. Chci Ti moc poděkovat. Pomohlas mi ujít kus cesty, který byl strašně důležitý. Tetelím se radostí a to i díky Tobě."

Adéla P.příprava na VBAC, nakonec laskavý císařský řez

"Děkuji Danielo, vyšlo to a to i díky vám."

Věra S.úspěšný VBA2C

Za tohle sezení jsem byla moc ráda, hlavně tedy za téma - strach. Z většího počtu strachů za poslední roky zůstal jeden, za to docela dost zásadní a to byl strach z prasknutí jizvy. Díky tomuto sezení jsem si svůj strach dokázala lépe představit a pracovat s ním. Přijmout ho. Teď budu umět pracovat s jakýmkoliv strachem.

Jitka Š.úspěšný VBAC

Věděla jsem, že přípravu na porod VBAC nechci nechat jen tak. Bylo pro mne důležité pracovat na sobě, na zpracování svých strachů, uvědomit si, co mi pomůže k vysněnému porodu. Uvědomila jsem si co všechno potřebuji pro to, abych se cítila v bezpečí. Další hodně podstatná část byla uvolnění strachu z předchozího porodu. Bylo to moc osvobozující. Určitě bych přípravu na VBAC doporučila všem ženám, které si jsou vědomy toho, že potřebují pomoci nějak zpracovat své trauma z předchozího porodu.

Katka V.příprava na VBAC

JAK chcete rodit VY?

Vezměte svůj porod do vlastních rukou a objednejte se na Psychickou a emoční přípravu na porod.

V rámci Psychické a emoční přípravy na VBAC nabízím tyto služby: 

Jednorázové sezení

1 x 90 minut online Zaměříme se na vámi vybraná témata na základě toho, co vás v přípravě na VBAC tíží nejvíce - strach, že se zopakuje minulý porod, tlak ze strany lékařů a personálu porodnice, obava o jizvu nebo vlastní schopnost porodit a podobně.

Více informací →

3 klíče k VBAC

3 x 90 minut Ve třech sezeních detailně probereme vše důležité pro váš úspěšný VBAC, ujasníte si svá přání a jakým způsobem dosáhnout jejich naplnění u porodu, podíváme se na vaše strachy a naučíte se s nimi pracovat. Prožitkovou metodou v sobě ukotvíte sebedůvěru ve schopnost porodit.

Více informací →

VIP příprava na VBAC

5 x 90 minut Intenzivní hloubková příprava na VBAC + PODPORA na telefonu dle potřeby

Více informací →